Distinguished Staff Award

The Distinguished Staff Award is on hold so we can make it easier for the UW community to recognize staff who have made outstanding contributions during the challenges of 2020. The Distinguished Staff Award program will be back in the fall of 2021.


Recipients from 2008-1997

Past Recipients 2008-1997

  2008


  • Philip Mote, Joint Institute for the Study of the Atmosphere and Oceans (JISAO)’s Climate Impacts Group
  • Robin Bennett, Medical Genetics Clinic
  • Hendrik Simons, Center for Experimental Nuclear Physics and Astrophysics
  • Sue Park, Custodial Services
  • Mona Pitre-Collins, Center for Experiential Learning
  2007


  • Marne Faber, Burn and Pediatric Intensive Care Unit, Harborview Medical Center
  • Deborah Flores, Engineering
  • Elaine Franks, Psychology
  • Pamela Robenolt, Student-Athlete Academic Services
  • Cynthia St. Clair, Music
  2006


Individuals

  • Mary Ellen Anderson, Program Coordinator, Division of Art History, School of Art
  • Alysun Deckert, Clinical Dietician, Food and Nutrition Department, UW Medical Center
  • Kathryn Leonard, Conservation Supervisor, Special Collections, University of Washington Libraries
  • Gary N. Pedersen, Administrator, School of Aquatic and Fishery Sciences and Department of Chemistry

Teams

  • Karen Long, Alison Stevens, English in the Workplace Team
  2005


  • Michael Biggins, Slavic and Eastern European Librarian
  • Jason Boyd, Academic Counselor Lead, Undergraduate Advising
  • Cynthia Fester, Secretary Lead, School of Law
  • Sterling Luke, Mason/Plasterer, Physical Plant
  • Douglas Machle, Assistant to the Chair, Classics
  2004


  • Se Suk Aprille, Custodian, Facilities Services
  • Jackie Matthews, Sign Language Interpreter Coordinator, Disability Services Office
  • Stacey McCandlish , Social Worker, UWMC Social Work
  • Michael Verchot, Director, Business and Economic Development Program, School of Business
  • Alan Weldin, Scene Shop Manager, School of Drama.
  2003


Individuals

  • James A. Gladden, Technical Services Manager, Department of Chemistry
  • Jennifer M. Mas, SPARX Program, School of Medicine
  • Laurel Sercombe, Archivist, Ethnomusicology
  • David E. Snyder, Media Technician Senior, UW Bothell

Teams

  • Betty Jo Kane, Paula M. Walker, UW Libraries, Suzzallo Library Renovation Project
  2002


Individuals

  • Gary Ausman, Director, International Services Office
  • Felicia Hecker, Associate Director, Middle East Center, Jackson School of International Studies
  • Sandra Kroupa, Book Arts and Rare Books Curator, University Libraries
  • Keith Ward, Copy Center Lead, UW Tacoma

Teams

  • Brian Davis, James Boecksteigel, Facilities Services, Grounds
  2001


  • Roxana Augustztiny, Assistant Director, Burke Museum
  • Pedro Borrayo-Alatorre, Custodian, Custodial Services
  • David Duggins, Marine Technologist, Friday Harbor Labs
  • Sinh Simmons, Manager, Grant and Contract Services
  • Susanna Westen, Program Coordinator, Slavic Languages and Literature
  2000


  • Cynthia Fugate, Librarian and Director, Academic Services, Bothell Library
  • David Hurley, Senior Computer Specialist, Biology
  • Laura Robinson, Program Coordinator, Rehabilitation Medicine
  • Kellus Stone, Administrator, Industrial Engineering
  • Mahmoud Zubeidi, Duplicating Services Supervisor, Publications Services
  1999


  • Tom Burritt, Research Engineer, Nuclear Physics
  • Lynn Catlett, Administrative Assistant, College of Forest Resources
  • Mary Martin, Custodian, Custodial Services
  • LeRoy Olson, Principal Mechanical Engineer, Applied Physics Lab
  • Carol Robbins, Research Technologist, Neurological Surgery
  1998


  • Cindy C. Farell, Patient Services Coordinator, Pediatrics Clinic, UWMC Roosevelt
  • Scott D. Mah, Manager, Telecommunications Services
  • Brenda K. Montgomery, Program Coordinator, Diabetes Prevention Program
  • Kristen C. Spexarth, Gardener, Physical Plant Grounds
  • Thomas Wade, Maintenance and Repair Supervisor, Dentistry
  1997


Individuals

  • Genevieve Barney, Office Assistant, Purchasing
  • Carrie M. Cone, Secretary Senior, CINTAFOR, College of Forest Resources
  • Craig P. Staude, Computer Specialist, Friday Harbor Laboratories
  • Geraldine Williams, Office Support Supervisor, Department of Psychology

Teams

  • Jennifer Annable, Cecile Lindquist , Center for Human Development and Disability Experimental Education Unit