Distinguished Staff Awards 2017 Nominees

Individual Nominations

  • Raven Avery Alexander, Assistant Director, Department of Computer Science & Engineering
  • Destinie Barrow, Instructional Design Consultant, UW Medicine Learning Management Team
  • Brianna Blaser, Program Counselor/Coordinator, DO-IT
  • Caitlin Blomquist, Program Manager, Evans School of Public Policy & Governance
  • Connie Bourassa-Shaw, Director, Buerk Center for Entrepreneurship, Foster School of Business
  • Angelica Buck, Assistant to the Chair, Epidemiology
  • John Cady, Fiscal Specialist, Anthropology
  • Patricia Calver, Director of Quality Improvement, Harborview Medical Center
  • Sara Carlson, Manager of Program Operations, Medical Genetics
  • Paul Carrington, Program Administrator, Global Honors and Institute for Global Engagement
  • Sonya Cunningham, Director of STARS Program, College of Engineering
  • Christine Cunnington, Director, Computer Science & Engineering
  • Katherine Dickinson, Research Scientist, Biology
  • Patricia (Pat) Dougherty, Executive Director / Director, UW Retirement Association / Retiree Relations
  • Kim Durand, Senior Associate Athletic Director for Student Development, Athletic Department
  • Norah Fisher, Student Services Specialist, Office of Student Services / College of Education
  • Adam Garrett, Systems Manager, UW Libraries/Health Sciences Library
  • Carole Grayson, Director / Staff Attorney, Student Legal Services
  • Sara Griggs, Director, Office of Ceremonies
  • Anita Hall, RN3, Ophthalmology EI Institute
  • Melissa Hall, Security Engineer, UW Medicine ITS Security
  • Robin Hennes, Assistant Director of Admissions, Undergraduate Admissions
  • Marissa Heringer, Graduate Program Manager (Counseling Services Coordinator), Biology
  • Heather Hucks, Senior Academic Advisor, Interdisciplinary Arts and Sciences
  • April Johnson, Assistant Dean, Office of Advancement, School of Social Work
  • Maureen Johnson, PFS Supervisor, Patient Financial Services
  • Jennifer Keene, Research Scientist 4, JISAO
  • Marcia Knipher, Departmental Administrator, Biological Structure
  • Tuesday Kuykendall, Lab Manager, Materials Science and Engineering
  • Jon Larson, Help Desk Manager / AV Systems Administrator, School of Law
  • Lorna Latal, Graduate Program Advisor, Civil & Environmental Engineering
  • Yiming Liu, Engineering Technician, Civil & Environmental Engineering
  • Roger Maldonado, Assistant Nurse Manager, Adult Medicine Clinic
  • Kathryn McGhee, Program Operations Specialist, Division of Rheumatology
  • Finley Mullock, Occupational Therapy Supervisor, Occupational Therapy
  • Randa Posey, Administrator, Deptartment of Economics
  • Catherine Provost, Graduate Program Advisor, Physics
  • Saeid Rastegar, Manager, Regulated Materials – FMC / Facilities Services
  • Susanne Recordon, Graduate Program Assistant, Department of Political Science
  • Shawna Reimers, Administrator, Foster School of Business
  • Susan Reynolds, Social Worker, Social Work and Coordinated Care
  • Aron Rigg, Scientific Instructional Technician 2, SCI 308
  • Karin Rogers, Mental Health Counselor, Hall Health Center Mental Health Clinikc
  • Linda Ruffer, Assistant Director, BASW Program & Academic Adviser, School of Social Work
  • Jamie Schoenborn, Senior Proposal Development Officer, Institute for Health Metrics and Evaluation
  • Cindy Shirley, Director, Office of Research (Bothell)
  • Rebekah Skiver Thompson, Senior Security Engineer, Office of the CISO, UW-IT
  • Kay Soder, Assistant Nurse Manager, Psychiatry/PCS/5WA
  • Allisa Song, Research Scientist II, Pharmacology
  • Natassia Stelmaszek, Senior Computer Specialist, Language Learning Center
  • Karen Svendsen, Director, Academic Personnel, Department of Medicine
  • Ted Sweeney, Active Transportation Specialist, Transportation Services
  • Paula Sword, Division administrator, Neonatology/Pediatrics
  • Jane Talcott, Physical Therapist, Harborview Rehab Department/ Physical and Hand Therapy Clinic
  • Azmera Telahun, Manager, 6EH Trauma Ortho
  • Cassk Thomas, Custodian, Building Services
  • Tram Tran, Assoicate Director, Departments of Neurological Surgery and Neurology
  • Mary Van Court, Library Supervisor II,Health Sciences Library
  • Karen Wennerstrom, Program Coordinator, Interdisciplinary Writing, English Department
  • Allison West, Legal Assistant, Attorney General’s Office
  • Ruth Woods, Director of Finance and Operations, Department of Bioengineering
  • Youngie Yoon, Administrator, Gowen 225 / Asian Languages and Literature
  • Stephanie Yoshino, Clinical Prosthetist-Orthotist, HMC Prosthetics-Orthotics Clinic

Team Nominations

Center for Health Sciences Interprofessional Education, Research and Practice (CHSIE) Staff

  • Laurel Barchet, Project Appointment and Program Assistant, Center for Health Sciences Interprofessional Education, Research and Practice, HSB E305
  • Debra Liner, Program Manager, Center for Health Sciences Interprofessional Education, Research and Practice, HSB E305
  • Amanda Moore, Program Coordinator, Center for Health Sciences Interprofessional Education, Research and Practice, HSB E305

Clinical Trials Unit

  • Devin Baerenwald, Research Coordinator, AA510/ Medicine/ Cardiology
  • Kate Jordan, Research Coordinator, AA510/ Medicine/ Cardiology
  • Greg Mueller, Research Study Coordinator, AA510/ Medicine/ Cardiology
  • Fatima Ranjbaran, Manager of Program Operations, AA510/ Medicine/ Cardiology
  • Stacy Riffle, Research Coordinator, AA510/ Medicine/ Cardiology
  • Robert Salazar, Research Study Assistant, AA510/ Medicine/ Cardiology
  • Bryn Smith, Research Coordinator, AA510/ Medicine/ Cardiology
  • Kamilah Taylor, Budget Analyst, AA510/ Medicine/ Cardiology

CODA Team – School of Dentistry

  • Carol Brown, Director, Student Services, Academic Affairs/SOD
  • Marybeth Cunningham, Administrator, Academic Affairs/SOD
  • Virginia Daugherty, Program Operations Specialist, Academic Affairs/SOD
  • Jennifer Grant, Assistant to the Dean, Academic Affairs/SOD
  • Patricia Howell, Director of Academic Affairs, Academic Affairs/SOD
  • Kira Robinson, Administrative Specialist, Academic Affairs/SOD
  • Jennifer Scott, Director of Operations, RIDE, Academic Affairs/SOD
  • Nancy Vlcek, Administrator, Academic Affairs/SOD

Groundfish Trophic Interaction Laboratory Team

  • Richard Hibpshman, Research Scientist/Engineer I, School of Aquatic and Fishery Sciences
  • Caroline Robinson, Research Scientist/Eng-Assistant, School of Aquatic and Fishery Sciences
  • Sean K. Rohan, Research Assistant, School of Aquatic and Fishery Sciences
  • Kimberly Sawyer, Research Scientist/Eng Assistant, School of Aquatic and Fishery Sciences

ICRC Fiscal and Grants Management Team

  • Benjamin Browning-Roberts, Program Operations Specialist, Global Health
  • Kathy Heuring, Program Operations Specialist, Global Health
  • Rachel Johnson, Manager of Operations, Global Health
  • Toni Maddox, Administrative Systems Manager, Global Health
  • Kelly Moutsos, Financial and Grants Manager, Global Health

Institute of Translational Health Sciences Community Engagement Team

  • Laurie Hassell, Community Engagement Operations Director, NW PCI Network Coordinator, Institute of Translational Health Sciences
  • Gina Keppel, WPRN Coordinator, Research Scientist, Institute of Translational Health Sciences, Department of Family Medicine
  • Brenda Mollis, Research Scientist, Institute of Translational Health Sciences

Integrated Social Sciences Advising Team

  • Joe Hannah, Academic Counselor, Cunningham Hall / ISS / Arts and Sciences
  • Aimee Kelly, Assistant Director of Academic Services, Cunningham Hall / ISS / Arts and Sciences
  • Mel Wensel, Director of Academic Services, Cunningham Hall / ISS / Arts and Sciences

ME LEAP Team (Learning Engineering by Advancing Practice)

  • Michelle Hickner, Lab Engineer, Mechanical Engineering Department
  • Bill Kuykendall, Lab Engineer, Mechanical Engineering Department
  • Eamon McQuaide, Instrument Maker Lead, Mechanical Engineering Department
  • Reginald (Reggie) Rocamora, Instructional Technician, Mechanical Engineering Department

Multi-unit Interdisciplinary Support Team

  • Sarah Castro, Director, External Relations
  • Linda Gamman, Director of Strategic Initiatives and Communication, Office of Research
  • Joanna Glickler, Assistant Vice President, Advancement
  • Jenny Le, Project Manager, Office of Research
  • Ben Newton, Property Services Manager, Capital Planning and Development
  • Jill Pfaendtner, Assistant Director of Operations, Clean Energy Institute
  • Laurie Stephan, Training Coordinator and Project Specialist, Office of Research

Multicultural Outreach and Recruitment (MOR)

  • Helen Enguerra, Admissions Counselor MOR Pacific Isander Focus, Office of Minority Affairs and Diversity College Access
  • Carlos Gonzalez, Assistant Director MOR, Office of Minority Affairs and Diversity College Access
  • Jim La Roche, Admission Counselor MOR American Indian/Alaska Native Focus, Office of Minority Affairs and Diversity College Access
  • Muhamed Manhsour, Admission Counselor MOR Southeast Asian Focus, Office of Minority Affairs and Diversity College Access
  • Zachary McKinlay, Admission Counselor MOR African American Focus, Office of Minority Affairs and Diversity College Access
  • Jaime Soto, Admission Counselor MOR Latino Focus, Office of Minority Affairs and Diversity College Access

Project ECHO HIV and HCV

  • Mary Annesse, Research Scientist, Ninth and Jefferson Building/ 12th floor
  • Rande Gray, Senior Computer Specialist, Ninth and Jefferson Building/ 12th floor
  • Pamela Landinez, Research Study Coordinator, Ninth and Jefferson Building/ 12th floor
  • Natalia Martinez Paz, ECHO Program Manager, Ninth and Jefferson Building/ 12th floor
  • Adrian Rodriguez, Senior Computer Specialist, Ninth and Jefferson Building/ 12th floor
  • Kent Unruh, Research Scientist, Ninth and Jefferson Building/ 12th floor

School of Medicine Academic Affairs Curriculum Renewal Team

  • Julie Calcavecchia, Director of Operations, Foundations of Clinical Medicine & Colleges, Academic Affairs, School of Medicine
  • Kellie Engle, Director of Curriculum, Academic Affairs, School of Medicine
  • Evelyn Fenner-Dorrity, Curriculum Renewal Project Manager, Academic Affairs, School of Medicine
  • Sandra Hong, Intersessions & Patient Care Preceptorship Coordinator, Academic Affairs, School of Medicine
  • Lucy Pick, Clinical Curriculum Specialist, Academic Affairs, School of Medicine
  • Meredith Pothoven, Threads & Themes Program Coordinator, Academic Affairs, School of Medicine
  • Ferrah Seifert, Foundations Phase Manager, Academic Affairs, School of Medicine

Teamwork Oncology

  • Kristin Dawson, Assistant Nurse Manager, 8SA Montlake Tower UWMC Oncology
  • Courtney Guardiz, Nurse manager, 8SA Montlake Tower UWMC Oncology
  • Cindy Henson, Asssistant Nurse Manager, 8SA Montlake Tower UWMC Oncology
  • Elizabeth Musladin, Nurse Manager, 8SA Montlake Tower UWMC Oncology

The Penguin Support Team

  • Clay Gravelle, Data Architect, Kincaid 24/Biology/Penguin Sentinels Lab
  • Katie Holt, Lab Manager, Kincaid 24/Biology/Penguin Sentinels Lab
  • Ginger Rebstock, Research Scientist, Kincaid 24/Biology/Penguin Sentinels Lab
  • Olivia Woods, Data Scientist, Kincaid 24/Biology/Penguin Sentinels Lab

UW Botanic Garden Team

  • Annie Bilotta, Gardner II, School of Environmental and Forest Sciences/UWBG
  • Kathleen DeMaria, Gardener II, School of Environmental and Forest Sciences/UWBG
  • Clif Edwards, Field Arborist/Gardener, School of Environmental and Forest Sciences/UWBG
  • Roy Farrow, Gardener II, School of Environmental and Forest Sciences/UWBG
  • Keith Ferguson, Prog. Asst, Plant Records, School of Environmental and Forest Sciences/UWBG
  • Ryan Garrison, Gardener II, School of Environmental and Forest Sciences/UWBG
  • Ray Larson, UW Botanic Gardens Curator, School of Environmental and Forest Sciences/UWBG
  • David Zuckerman, Manager of Horticulture, School of Environmental and Forest Sciences/UWBG

UW Sustainability

  • Dan Druliner, Web Manager, University Strategy Management
  • Daimon Eklund, Communications Coordinator, University Strategy Management
  • Toren Elste, Events & Outreach Coordinator, University Strategy Management
  • Claudia Frere-Anderson, Director, University Strategy Management
  • Elise Glassman, Project Manager, University Strategy Management
  • Marilyn Ostergren, Renewable Energy Liaison, University Strategy Management
  • Sean Schmidt, Sustainability Specialist, University Strategy Management

UWMC Division of Nephrology Nursing

  • Allison Greely, RN, DOM/Division of Nephrology
  • Peggy Moloney, RN, DOM/Division of Nephrology

Veterinary Services Veterinary Technicians

  • Yuki Aoki, Research Scientist/Engineer 1, Department of Comparative Medicine, Veterinary Services
  • Cait Evelyn, Research Scientist/Engineer 2, Department of Comparative Medicine, Veterinary Services
  • Gary Fye, Program Operations Specialist, Department of Comparative Medicine, Veterinary Services
  • Erin Gallagher, Research Scientist/Engineer 1, Department of Comparative Medicine, Veterinary Services
  • Sara Kerner, Research Scientist/Engineer 2, Department of Comparative Medicine, Veterinary Services
  • Junko Kondo, Research Scientist/Engineer 1, Department of Comparative Medicine, Veterinary Services
  • Emily Spaulding, Research Scientist/Engineer 1, Department of Comparative Medicine, Veterinary Services

Washington MESA

  • Lucy Casale, Sr. Program Director, Office of Minority Affairs and Diversity
  • James Dorsey, Executive Director, Office of Minority Affairs and Diversity
  • Phyllis Harvey-Buschel, Director of K-12 Programs, Office of Minority Affairs and Diversity
  • Kuulani Seto, Executive Assistant, Office of Minority Affairs and Diversity